Prenosimo iz tiska
Ihas za veće koeficijente
ZAGREB – Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika neće pristati na Nacionalni sporazum o plaćama dok Vlada ne nastavi pregovore o povećanju koeficijenata za plaće, dodacima na uvjete rada te nagrađivanju oko 53 tisuće državnih i lokalnih službenika i namještenika.
Kako je na novinskoj konferenciji u utorak istaknuo predsjednik Sindikata Ivica Ihas, načelni dogovor Vlade i nekih sindikata protekle subote u Karlovcu o Nacionalnom sporazumu o plaćama, prema kojemu bi plaće u državnim i javnim službama u idućih pet godina rasle sporije od BDP-a, državnim je službenicima trenutačno neprihvatljiv.
– Plaće u državnim službama jedva su dovoljne za preživljavanje. Naša je prosječna plaća, ovisno o godinama staža i stručnoj spremi, ispod prosječne neto plaće u Republici Hrvatskoj, koja je u studenom prošle godine iznosila 4352 kune – ističe Ihas. Primjerice, zaposlenik u državnoj i lokalnoj službi s 20 godina staža i VSS-om ima plaću na razini prosječne hrvatske plaće, onaj s VŠS-om prima tek 80 posto prosječne plaće u Hrvatskoj, plaća zaposlenika sa SSS-om i 20 godina staža iznosi 68 posto, a onoga s NSS-om samo 49 posto prosječne plaće u Hrvatskoj.
Ihas također kaže da plaće državnih i lokalnih službenika i namještenika zaostaju za plaćama u javnim službama oko 12 posto, a razlika u plaći za istu stručnu spremu u državnoj i javnoj službi iznosi oko 600 kuna. Ihas krivcima za takvo stanje proziva i bivšu Vladu, koja je ukidanjem platnih razreda 2001. godine plaće državnih službenika smanjila za 30 posto, ukinula dodatke na uvjete rada i ostalo, ali odgovornom drže i aktualnu vlast koja odbija pregovarati.
Ne bude li nastavka pregovora o povećanju koeficijenata i dodacima na uvjete rada, poručuje Ihas, taj će sindikat idući tjedan odlučiti o daljnjim industrijskim akcijama prema Vladi.
M. CVRTILA
ZAGREB – Sindikat državnih službenika i namještenika oštro se jučer usprotivio sklapanju nacionalnog sporazuma o politici plaća, kojim se ograničio rast plaća u javnom i državnom sektoru ispod rasta BDP-a jer više od 50.000 državnih službenika svojim plaćama već sada ne može pokriti osnovne životne troškove.
Materijalna prava
Prema podacima Sindikata, državni službenik tek s 20 godina radnog staža i visokom stručnom spremom dosegne plaću u visini prosječne plaće u državi od 4352 kune. Sindikalci tvrde kako, suprotno uobičajenom stavu da zaposleni u državnoj upravi dobro zarađuju, državni službenici i namještenici primaju prosječnu plaću od oko 3000 kuna. Iako je, prema posljednjim podacima Državnoga zavoda za statistiku, prosječna plaća u javnoj upravi i obrani 4689 kuna, tom iznosu, upozoravaju sindikalci, treba oduzeti velike plaće 3000 državnih dužnosnika koji primaju neto plaće između 10 i 25 tisuća kuna.
“Ne možemo prihvatiti sporazum o plaćama, prema kojemu bi one rasle sporije od rasta BDP-a. Za to trenutačno nema uvjeta jer plaće i ostala materijalna prava državnih službenika zaostaju i za javnim službama i za gospodarstvom” upozorio je na jučerašnjoj konferenciji za novinare Ivica Ihas, predsjednik Sindikata.
Dodao je da se plaće državnih službenika i namještenika već više približavaju prosječnoj mirovini, a ne prosječnoj plaći. Sindikalci stoga traže hitan nastavak pregovora s Vladom, a u slučaju da ne dođe do pomaka u poboljšanju materijalnih prava zaposlenih u državnoj upravi, najavljuju industrijske akcije.
Poziv na pregovore
“Mislim da premijer nije upoznat sa stvarnim stanjem i materijalnim statusom zaposlenih u državnoj upravi jer mu ministri ne prenose stvarne informacije” ustvrdio je Ihas.
Sindikat državnih službi pozvao je jučer Vladu na pregovore o povećanju koeficijenata za plaće te dodataka na uvjete rada.
Za najjeftiniji prijedlog Sindikata o povećanju koeficijenata za deset posto Vlada bi iz proračuna trebala godišnje osigurati još 300 milijuna kuna. G. Galović
VJESNIK