O otvorenim pitanjima reprezentativnosti sindikata: Razgovor s ministrom o izazovima socijalnog dijaloga
Predstavnici SDLSN RH danas su održali prvi radni sastanak s ministrom rada Alenom Ružićem, na kojem su otvorene važne teme vezane uz položaj službenika i namještenika te funkcioniranje socijalnog dijaloga u javnom i državnom sektoru. Sastanak je protekao u konstruktivnom ozračju, uz obostranu spremnost za nastavak suradnje i otvoren dijalog o pitanjima za zaposlene u državnoj službi.
Tijekom razgovora poseban naglasak stavljen je na određena otvorena pitanja vezana uz postojeći model utvrđivanja reprezentativnosti sindikata i njegovu primjenu u sustavu državne službe. Predstavnici SDLSN RH ukazali su na potrebu dodatnog promišljanja pojedinih zakonskih rješenja kako bi sustav bio pravedniji, transparentniji i usklađen sa stvarnim stanjem na terenu, odnosno kako bi bolje odgovarao potrebama zaposlenih i specifičnostima sindikalnog organiziranja u državnim tijelima.
Na sastanku je također istaknuta važnost kvalitetnog i kontinuiranog socijalnog dijaloga kao temelja za stabilne radne odnose, zaštitu prava zaposlenih te učinkovito funkcioniranje javnog i državnog sektora. Sugovornici su se složili kako je suradnja između predstavnika zaposlenih i nadležnih institucija ključna za pronalaženje održivih i dugoročnih rješenja.
SDLSN RH će i dalje argumentirano, odgovorno i aktivno zastupati interese svojih članova te sudjelovati u rješavanju otvorenih pitanja socijalnog dijaloga. Kroz konstruktivan pristup i kontinuiranu komunikaciju sa svim relevantnim dionicima, sindikat će nastaviti zagovarati pravičnija i učinkovitija rješenja u sustavu državne službe, s ciljem jačanja položaja zaposlenih i unapređenja socijalnog partnerstva.