Obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara – SDLSN RH na Večeri pijeteta

Predstavnici Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika RH prisustvovali su Večeri pijeteta u organizaciji Nacionalnog sindikata policije MUP-a RH, manifestaciji koja na umjetnički i duboko emotivan način podsjeća na najtragičnije dane moderne hrvatske povijesti.

Večer pijeteta nije klasičan protokolarni događaj. To je kazališni čin, umjetnički prikaz stvarnih događaja, osmišljen tako da gledatelja vrati u vrijeme u kojem se čovjekova snaga, dostojanstvo i pravo na život stavljaju na najteže moguće kušnje. Ove godine prikazana je potresna scena iz logora Velepromet, jednog od najvećih improviziranih logora na okupiranom području Vukovara.

U jednom jedinom hangaru bilo je zatočeno i do tisuću civila – muškaraca, žena, starijih osoba i djece.
Zatvoreni na betonskom podu, bez hrane, vode, svjetla ili sanitarnog čvora, bili su izloženi nepojmljivim uvjetima i svakodnevnom suočavanju s odlascima onih koji su odvedeni na mučenje, silovanje ili smrt.
Drugi su ostajali -u tišini, strahu i neizvjesnosti, pitajući se hoće li preživjeti i hoće li ikada dočekati trenutak slobode.

Umjetnička interpretacija tih događaja, izvedena na Večeri pijeteta, podsjeća nas koliko je važno da se

o Vukovarune govori samo brojkama i činjenicama, nego i pričama ljudi. Jer rat nisu činile samo vojske i politike, rat su proživljavali životi običnih ljudi, nevinih civila, radnika, službenika, roditelja i djece.

Takva obilježavanja čuvaju mjesto istine u kolektivnom sjećanju i omogućuju novim generacijama da razumiju razmjere tragedije, ali i snagu, otpor i dostojanstvo Vukovara.

SDLSN RH zahvaljuje organizatorima na pozivu i na tome što iz godine u godinu omogućuju da se žrtva Vukovara obilježava na način koji spaja umjetnost, povijest i duboko ljudsko suosjećanje.
Vukovar živi u našoj odgovornosti da pamtimo.