Održan sastanak u Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije na temu vrednovanja radnih mjesta

Zagreb, 8. ožujka 2025. – U Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije održan je sastanak na kojem su sudjelovali ministar pravosuđa Damir Habijan sa suradnicima te predstavnici sindikata, uključujući predsjednicu sindikata, pravnice i suradnike iz zatvorskog sustava, sudova i Ministarstva rada. Tema sastanka bila je dostavljena studija i rezultati analize svakog pojedinog radnog mjesta temeljem Vladine Uredbe o vrednovanju.

Ministarstvo je upoznato s radom radne skupine koja je posljednjih godinu dana radila na korekciji koeficijenata u zatvorskom sustavu, tijelima sudbene vlasti i državnim odvjetništvima, a čiji je finalizirani zahtjev upućen na vijeće. Opisi poslova, odgovornosti, zakonski i drugi propisi te kompetencije, koje je Ministarstvo dostavilo u ljeto 2024. kao vodič za rad na pravilnicima o unutarnjem redu, poslužili su kao temelj za utvrđivanje anomalija u postojećoj Uredbi.

Jedna od ključnih tema sastanka bila je problematika zatvorskog sustava, gdje su sindikalni predstavnici istaknuli prijedlog novih koeficijenata koji bi bolje odražavali složenost i zahtjevnost poslova u tom segmentu. Također je naglašen problem dodataka na zvanje, koji nisu motivirajući za službenike koji napreduju jer im u tom slučaju taj dodatak pada. Sindikat je iznio i prijedlog uvođenja novih radnih mjesta, koja bi bolje odgovarala operativnim potrebama zatvorskog sustava.

Što se tiče sudbene vlasti, naglašene su brojne nelogičnosti u Uredbi, uključujući:

Neadekvatno postavljene raspone koeficijenata, posebno u situacijama gdje se isti poslovi obavljaju uz različite stupnjeve obrazovanja,

Nesukladnu kategorizaciju rukovodećih mjesta, koja ne odražava suvremene potrebe pravosuđa i ne prati kriterije rješavatelja za voditelje te zaposlenika za upravu,

Problem uvjeta za napredovanje i zapošljavanje u zemljišnoknjižnim odjelima, gdje Uredba nije usklađena s realnim potrebama sustava,

Nedovoljno vrednovanje pravosuđa, koje je posljednjih godina bilo zanemareno i u pogledu plaća i u pogledu radnih uvjeta.

Također, jedna od tema sastanka bila je problematika uvećanja koeficijenata složenosti poslova službenicima koji rade na projektima financiranim iz fondova i programa Europske unije. Podružnica Ministarstva rada Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske (SDLSN – Podružnica Ministarstva rada) zaprimila je brojne upite državnih službenika Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike (MROSP) o mogućnosti povećanja koeficijenta složenosti poslova za članove projektnih timova ESF+ projekata te timova za provedbu reformi i ulaganja u okviru NPOO-a. Budući da MROSP redovito provodi projekte financirane sredstvima Europske unije te provodi niz aktivnosti u okviru NPOO-a, službenici imaju dodatna zaduženja na tim projektima, a dosad su za njih dobivali uvećane koeficijente složenosti poslova, što ih je dodatno motiviralo za obavljanje dodatnih zadataka, ali i kvalitetnije izvršavanje redovitih poslova.

Međutim, Zakonom o plaćama u državnoj službi i javnim službama (NN 155/2023) ukinuto je pravo na uvećanje koeficijenta složenosti poslova za službenike koji rade na EU projektima te na provedbi reformi i ulaganja u okviru NPOO-a, uz mogućnost zadržavanja stečenih prava najkasnije do 31. prosinca 2024. godine. Predstavnici Ministarstva pravosuđa istaknuli su da bi se to pitanje moglo riješiti isključivo intervencijom na zakon.

Posebno je pohvaljen rad radne skupine, koja je izradila detaljnu analizu svakog radnog mjesta i precizno pojasnila postojeće anomalije.

Zaključeno je da će se zbog složenosti iznijetih problematika, kao i drugih tema koje su bile predmet rasprave, naredni sastanci održavati zasebno po temama te će se za svaku od njih oformiti pregovarački timovi. Također, odlučeno je da se formira posebna radna skupina koja će sustavno rješavati utvrđene anomalije, dio po dio, kako bi se osiguralo pravednije vrednovanje radnih mjesta u zatvorskom sustavu, sudbenoj vlasti i drugim relevantnim tijelima. Ministarstvo je izrazilo spremnost za daljnji dijalog i analizu dostavljenih prijedloga.