SDLSN od Vlade RH traži hitan sastanak zbog diskriminacije službenika Hrvatskog Podunavlja

SDLSN od Vlade RH traži hitan sastanak zbog diskriminacije službenika Hrvatskog Podunavlja
(SDLSN, 24. rujna 2008.) Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika RH traži od Vlade Republike Hrvatske hitan sastanak zbog diskriminacije državnih službenika u Hrvatskom Podunavlju.Naime, presudama općinskih i Županijskog suda u Vukovaru, presudama Vrhovnog suda RH, kao i činjenicom da Vlada RH područje Hrvatskog Podunavlja nije razvrstala u područja od posebne državne skrbi do 2000. godine, državni službenici na ovom području dovedeni su u situaciju da im nije priznata notorna i Zakonom o područjima posebne državne skrbi utvrđena činjenica da rade na području posebne državne skrbi te temeljem toga i pravo na uvećanje plaće za 50 posto.
Različito tumačenje činjenice da Vlada u razdoblju od 1998. do 2000. godine Hrvatsko Podunavlje nije razvrstala u prvu ili drugu skupinu područja od posebne državne skrbi dovelo je do toga da je dijelu državnih službenika u sudskim postupcima priznato pravo na uvećanje plaće pa zatim osporeno, nekima je uvećanje isplaćeno, a drugima nije, nekima je određena protuovrha za isplaćeni novac, a drugima nije, što dovodi u pitanje sposobnost tijela državne vlasti i sustava pravosuđa da ovo pitanje riješe na način kojim će se omogućiti ostvarivanje ustavnog načela jednakosti građana pred zakonom.
Sindikat predlaže da se međuresorni sastanak predstavnika Vlade, sudbene vlasti i Sindikata održi u najkraćem mogućem roku uz posredovanje Vladinog ureda za socijalno partnerstvo i pokaže kako se o Hrvatskom Podunavlju i njegovim stanovnicima brine sustavno i svakodnevno,a ne samo u prigodama obilježavanja događaja iz Domovinskog rata.
Pročitajte još…
Sindikat upozorava na diskriminaciju službenika u Hrvatskom podunavlju
ZAGREB, 24. rujna 2008. (Hina) – Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Hrvatske zatražio je danas od Vlade hitan sastanak zbog diskriminacije službenika u Hrvatskom Podunavlju.
Presudama općinskih i Županijskog suda u Vukovaru, Vrhovnog suda, kao i činjenicom da Vlada područje Hrvatskog podunavlja nije razvrstala u područja od posebne državne skrbi do 2000. godine, državnim službenicima na tom području nije priznata Zakonom o područjima posebne državne skrbi utvrđena činjenica da rade na području posebne državne skrbi. Temeljem toga ne priznaje im se ni pravo na uvećanje plaće za 50 posto.
Različito tumačenje činjenice da Vlada u razdoblju od 1998. do 2000. godine Podunavlje nije razvrstala u prvu ili drugu skupinu područja od posebne državne skrbi dovelo je do toga da je dijelu državnih službenika u sudskim postupcima priznato pravo na uvećanje plaće pa zatim osporeno, nekima je uvećanje isplaćeno, a drugima nije, nekima je određena ovrha za isplaćeni novac, a drugima nije.
Sve to dovodi u pitanje sposobnost tijela državne vlasti i sustava pravosuđa da problem riješe na način kojim će se omogućiti ostvarivanje ustavnog načela jednakosti građana pred zakonom, kaže sindikat u priopćenju.
Sindikat predlaže da se međuresorni sastanak predstavnika Vlade, sudbene vlasti i sindikata održi u najkraćem mogućem roku uz posredovanje Vladinog ureda za socijalno partnerstvo.