SDLSN traži reviziju dodataka za uvjete rada u MORH-u

SDLSN traži reviziju dodataka za uvjete rada u MORH-u
(SDLSN, 8. prosinca 2008.) Zbog rada na poslovima s posebnim uvjetima rada na kojima zbog njihove naravi, težine i okolnosti u kojima se obavljaju službenicima i namještenicima prijeti opasnost od ugrožavanja života, profesionalne bolesti ili znatnog narušavanja zdravlja, koje se ne može izbjeći primjenom propisanih mjera zaštite na radu, službenicima i namještenicima se, u pravilu, priznaju dodaci na posebne uvjete rada.
Tako bi trebalo biti i u MORH-u i OSRH, ali nije, barem kad su u pitanju civili, odnosno državni službenici i namještenici.
Naime, tamo se opasnost od ugroze života, profesionalne bolesti ili narušavanja zdravlja kompenzira dodatkom za posebne uvjete rada selektivno, ovisno o štrajkačkom potencijalu i mogućoj razini štete koju u javnosti mogu nanijeti određeni dijelovi sustava i činjenici radi li se o djelatnim vojnim osobama (DVO) ili o državnim službenicima i namještenicima.

Ukoliko ste djelatna vojna osoba, možete računati na čak 13 vrsta različitih dodataka na plaću, u rasponu od letačkog, dodatka za otežane uvjete posla i štetnost po zdravlje, do zapovjednog, odnosno voditeljskog dodatka. Pri tome je interesantno napomenuti da su, kada su u pitanju djelatne vojne osobe, dodacima obuhvaćena i ona radna mjesta, poput npr. radnih mjesta kotlovničara na kojima isključivo rade civili, ali i ona radna mjesta na kojima uz DVO rade i civili, poput rada na radarskim i akumulatorskim postajama, u skladištu mina, zdravstvenoj službi, izvođenju nastave ili počasnoj zaštitnoj bojni koja skrbi o

Predsjedniku Republike.
To znači da se dodatak zbog posebnih uvjeta rada i ugroza života i zdravlja u sustavu obrane priznaju ovisno o tome nosite li odoru ili ne, a ne o tome što zapravo radite.
Ako ste pak civil na službi u sustavu obrane najbolje ćete proći ukoliko radite u Zrakoplovno-tehničkom zavodu i imate štrajkački potencijal koji vam omogućava da u protupožarnoj sezoni dovedete u pitanje remont kanadera. U tom slučaju MORH kao poslodavac pristaje na sve pa tako i na priznanje dodataka na posebne uvjete rada za sve zaposlene.

Ako pak radite u Remontnom zavodu koji servisira tenkove i topove mogućnost za dobivanje dodataka sužena je samo na mehaničare specijaliste, ali ne i ostale zaposlene. Civili pripadnici počasne zaštitne bojne na službi u Uredu Predsjednika Republike na dodatke pak ne mogu računati ni kao zaposlenici MORH-a i pripadnici OSRH, ni kao zaposleni u Uredu Predsjednika, kojima je posebnom uredbom također utvrđen dodatak na plaću.
SDLSN smatra nedopustivom i diskriminirajućom praksu da se životi i zdravlje u MORH i OSRH

vrednuju različito ovisno o tome radi li se o djelatnim vojnim osobama ili državnim službenicima i namještenicima i stoga traži hitnu reviziju dodataka na posebne uvjete rada u sustavu obrane.
Nažalost, iako je ministar obrane Branko Vukelić sam predložio da se svakih tri mjeseca nađe s čelnicima sindikata koji djeluju u MORH-u, od posljednjeg susreta prošlo je više od pet mjeseci, premda je SDLSN zahtjev za razgovor s ministrom obrane uputio još u listopadu, predlažući kao točku dnevnog reda i dodatke za posebne uvjete rada.
SDLSN traži reviziju dodataka za uvjete rada u MORH-u
ZAGREB, 8. prosinca 2008. (Hina) – Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN) zatražio je u današnjem priopćenju reviziju dodataka za uvjete rada u Ministarstvu obrane (MORH).
Zbog rada na poslovima s posebnim uvjetima, na kojima prijeti opasnost od ugrožavanja života, profesionalne bolesti ili narušavanja zdravlja, a što se ne može izbjeći primjenom mjera zaštite na radu, službenicima i namještenicima u pravilu se priznaju dodaci na posebne uvjete rada, podsjećaju u SDLSN-u.
Napominju, međutim, da se isto ne primjenjuje u MORH-u i Oružanim snagama RH, barem kada se radi o civilima, odnosno državnim službenicima i namještenicima.
Tamo se takve opasnosti kompenziraju dodatkom za posebne uvjete rada selektivno, ovisno o štrajkačkom potencijalu i mogućoj razini štete koju u javnosti mogu nanijeti određeni dijelovi sustava, kao i činjenici je li riječ o djelatnim vojnim osobama (DVO) ili o državnim službenicima i namještenicima.
Ističući kako je za djelatne vojne osobe razrađeno čak 13 vrsta dodataka na plaću, sindikalci napominju da svi civili u Zrakoplovno-tehničkom zavodu (ZTZ) imaju dodatke na uvjete rada, kako ne bi stvarali probleme u protupožarnoj sezoni.
U Remontnom zavodu dodatke nemaju pomoćni radnici, dok se kotlovničarima dodaci priznaju samo ako su djelatne vojne osobe.
Znači li to da kotao neće eksplodirati ako ga opslužuje civil, pitaju se u SDLSN.
Iako je ministar obrane Branko Vukelić sam predložio da se svakih tri mjeseca nađe s čelnicima sindikata koji djeluju u MORH-u, od posljednjeg susreta prošlo je više od pet mjeseci, iako je SDLSN zahtjev za razgovor s ministrom obrane uputio još u listopadu, predlažući kao točku dnevnog reda i dodatke za posebne uvjete rada.