Županijsko povjereništvo Požeško-slavonske županije i sastanak s čelnim ljudima Kaznionice i Zatvora u Požegi

Požega, 21. listopada 2024. – U Gradskoj knjižnici Požega u petak je održana sjednica Županijskog povjereništva Požeško-slavonske županije na kojoj se predsjednica SDLSN RH Iva Šušković osvrnula na brojne aktivnosti tijekom proteklog razdoblja u djelatnostima u kojima SDLSN RH sindikalno organizira zaposlene. Posebno je apostrofirala pitanje reprezentativnosti u državnoj službi.

Problematizirajući reprezentativnost u državnoj službi, SDLSN RH je još sredinom 2023. podnio Ustavnom sudu RH prijedlog za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom RH odredaba Zakona o reprezentativnosti udruga poslodavaca i sindikata.

Osporavaju se odredbe Zakona koje se odnose na kriterije utvrđivanja reprezentativnosti sindikata za kolektivno pregovaranje, odnosno odredba koja se odnosi na sastav pregovaračkih odbora sindikata za kolektivne pregovore u državnoj i javnim službama.

Naime, trenutno važeći Zakon, na području državne službe, omogućava reprezentativnost za kolektivno pregovaranje i sklapanje kolektivnog ugovora isključivo dvama policijskim sindikatima. Samo dva policijska sindikata kolektivno pregovaraju za cijelu državnu službu, zastupajući pritom, ponajprije, interese policijskih službenika i namještenika.

SDLSN RH je najzastupljeniji na području državne službe izvan sustava policije, posebice u tijelima sudbene vlasti i državnom odvjetništvu, u državnim zavodima, vanjskim poslovima, no postao je nereprezentativan, jer se reprezentativnost utvrđuje na području čitave državne službe u kojoj dominiraju zaposleni u policiji.

Nužno je uvažavanje stvarne reprezentativnosti sindikata koji djeluju u svim državnim tijelima.

Specifična problematika dijela državne službe – pravosuđa i zatvorskog sustava, bile su teme sastanka s novim ministrom pravosuđa Damirom Habijanom i suradnicima sredinom rujna ove godine. Razgovaralo se i o pitanju vrednovanja rada na EU projektima, te problematici službenika u lokalnoj i regionalnoj samoupravi.

Podlogu za sastanak dobrim su dijelom pripremili odbori djelatnosti SDLSN RH.

Za pravosuđe je posebice naglašeno pitanje naknade za dežurstva, uskočkih službenika, rada na dva radna tijela, koeficijenata upisničara, referenata za izvršenje kazne i referenata za ovrhu, ZK referenata i ovlaštenih ZK referenata, naknade za rad u postupcima obnove i osnivanja zemljišnih knjiga, naknade za izlazak na očevide odnosno naknade za dostavljače i sudske ovršitelje i dr. Naglašen je i problem stručnog zvanja kod zapošljavanja zapisničara.

Odbor pravosudne policije SDLSN RH apostrofirao je izmjene Uredbe o nazivima radnih mjesta, uvjetima za raspored i koeficijentima za obračun plaće u državnoj službi, te probleme alarmantnog manjka službenika, zapošljavanja, mirovina, otpremnina. Predloženo je povećanje koeficijenata za posebna radna mjesta, posebice SSS. Predložene su i izmjene Zakona o izvršavanju kazne zatvora na način da se visina otpremnine ujednači za sve službenike tj. da svi imaju pravo na deset prosječnih plaća kao i službenici MUP-a. Inzistirat se na donošenju Zakona o zaposlenima u zatvorskom sustavu kojim bi se bolje regulirala prava i obveze službenika zatvorskog sustava.

Sastanku s novim ministrom, u Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne, na inicijativu SDLSN RH, prethodio je  sastanak s predstavnicima Uprave za zatvorski sustav i probaciju. Svjesni su problema manjka službenika u svim kaznenim tijelima, no istakli su pritom problem nejavljanja na raspisane natječaje. SDLSN RH je kao socijalan partner izrazio spremnost u tom dijelu da na svojim mrežnim stranicama informira o raspisanim natječajima za popunjavanje potrebnih radnih mjesta. Kako se moglo čuti, poseban Zakon o službenicima i namještenicima zaposlenih u zatvorskom sustavu i dalje je u planu zakonodavnih aktivnosti te se očekuje izrada prijedloga.

Odbor državne uprave SDLSN RH radio je na očitovanju na Nacrt prijedloga uredbe o ocjenjivanju učinkovitosti rada državnih službenika u sklopu eSavjetovanja, što je iskoristio i SDLSN RH očitujući se na Prijedlog uredbe, na kojemu se, među ostalim, temelji očitovanje reprezentativne sindikalne središnjice Nezavisnih hrvatskih sindikata, upućeno predlagatelju. Među ostalim, navodna Vladina „motivirajuća svrhovitost“ Uredbe je nedostižna, s obzirom su Zakonom o plaćama u državnoj službi i javnim službama unaprijed određene kvote koliko od ukupnog broja državnih službenika i namještenika može biti ocijenjen kojom ocjenom. Vezano uz obrazloženja pojedinih ocjena, SDLSN RH smatra kako je i kod ocjene „ne zadovoljava“ nužno podrobno navesti razloge zbog kojih je predložena navedena ocjena, a ne samo priložiti pisano upozorenje na mogućnost dobivanja negativne ocjene, tim više što dobivanje ocjene „ne zadovoljava“ može rezultirati gubitkom radnog/službeničkog odnosa. U svojem očitovanju, SDLSN RH propitkuje i zašto se u Odbor za preispitivanje ocjena imenuju samo rukovodeći državni službenici, dakle ocjenjivači, a ne netko od ocjenjivanih državnih službenika ili netko od predstavnika sindikata, ako unutar državnog tijela postoji sindikat.

Tijekom sjednice Županijskog povjereništva Požeško-slavonske županije govorilo se i o mukotrpnoj borbi za reguliranje pitanja plaća profesionalnih vatrogasaca. Brojni sastanci socijalnih partnera, rad u radnim skupinama, uvjeravanja i pritisci tijekom protekle četiri godine, ali i veliki prosvjed na Markovu trgu 3. svibnja 2024. u organizaciji Koordinacije sindikata i udruga profesionalnih vatrogasaca, doveli su do toga da je Vlada RH konačno donijela Uredbu i pravilnike kojima se propisuju minimalna prava profesionalnih vatrogasaca.

Nastavno otvorena je i tema kolektivnog pregovaranja u javnim vatrogasnim postrojbama radi usklađenja s Uredbom i pravilnicima, ali i na lokalnoj i područnoj razini, ponajprije, radi povećanja plaća zaposlenih. Riječ je o izmjenama i dopunama postojećih kolektivnih ugovora, ali i otvaranju socijalnog dijaloga u podružnicama u kojima nema sklopljenog kolektivnog ugovora.

Bilježimo i utemeljenja novih sindikalnih podružnica.

SDLSN RH bilježi i značajne iskorake na europskoj razini. Sindikalna povjerenica u MVEP-u Jenny Oštarić Vunjak i sindikalni povjerenik Dubrovačko-neretvanske županije Čedo Vučković su kao predstavnici Hrvatske izabrani u Stalni odbor za nacionalnu i europsku upravu EPSU-a u Briselu koji s predstavnicima iz drugih država broji 46 članova. Ulaskom u Stalni odbor za nacionalnu i europsku upravu EPSU-a, SDLSN RH je dobio snažnu potporu u rješenju pitanja reprezentativnosti za kolektivno pregovaranje za naših 7 tisuća članova u državnoj službi koji nisu u sustavu MUP-a, a članstvo naših predstavnika u Odboru će doprinijeti radu SDLSN RH kako na nacionalnoj tako i na europskoj razini.

 

Po završetku Županijskog povjereništva uslijedio je sastanak s upraviteljem Kaznionice u Požegi Zvonimirom Leopoldovićem, njegovim pomoćnikom Josipom Glibom, pomoćnikom upravitelja Zatvora u Požegi Sandijem Prpićem i zaposlenima o aktualnostima i službeničkoj problematici zatvorskog sustava, o kojoj je ranije bilo riječi i na Županijskom povjereništvu.